Sudjelovanje na X. Balkanskoj međunarodnoj konferenciji o autizmu u Mostaru

2025-05-05

Travanj smo zaključili sudjelovanjem na X. Balkanskoj međunarodnoj konferenciji o autizmu, održanoj u Mostaru (BiH). Našu ustanovu dostojno su predstavljale Blanka Gilja, sveučilišna specijalistica rane intervencije i certificirani stručnjak senzorne integracije, te terapijski pas Irma.

Konferencija je okupila stručnjake iz cijele regije s ciljem razmjene najnovijih znanstvenih spoznaja i praktičnih iskustava vezanih uz kompleksnost poremećaja iz spektra autizma. Poseban naglasak stavljen je na važnost inkluzivnog društva, rane intervencije te osnaživanja i podrške obiteljima djece s teškoćama.

Ovaj međunarodni događaj dao je snažan doprinos unapređenju razumijevanja i percepcije podrške osobama iz spektra autizma i njihovim obiteljima. Istaknuta je važnost multidisciplinarne i transdisciplinarne suradnje te razvoja učinkovitih, znanstveno utemeljenih pristupa u radu s osobama s teškoćama.

U svom izlaganju, Blanka Gilja fokusirala se na senzoričke razlike u procesiranju i integraciji osjetilnih informacija iz tijela i okoline, povezujući ih s izazovima koji se svakodnevno javljaju u funkcioniranju osoba s poremećajem iz spektra autizma. Pojasnila je brojne nejasnoće vezane uz prepoznavanje senzoričkih teškoća te naglasila kako "Poremećaj senzorne integracije" (Sensory Processing Disorder) nije službeno priznata dijagnoza, već se specifičnosti senzorne obrade najčešće javljaju kao simptom drugih razvojnih poremećaja – poput poremećaja iz spektra autizma, ADHD-a ili specifičnih teškoća učenja.

Istaknula je i kako su specifičnosti senzornog procesiranja uključene u (B) dijagnostičke kriterije za poremećaj iz spektra autizma. Međutim, senzorne teškoće mogu biti prisutne i kod osoba koje ne zadovoljavaju kriterije za postavljanje bilo koje dijagnoze. Unatoč tome, takve teškoće imaju dugotrajan i cjeloživotni utjecaj na kvalitetu života, a razina teškoće u svakodnevnom funkcioniranju uvelike ovisi o razumijevanju i podršci koju osoba dobiva iz svoje okoline. Ključno je stvarati sigurno, senzorno podržavajuće okruženje za svaku osobu.

Posebnu pažnju Blanka je posvetila ulozi terapijskog psa u poticanju senzorne integracije. Istaknula je kako terapijski pas pruža bogat spektar senzornog iskustva te stvara brojne prilike za razvoj adaptivnih odgovora kod osoba sa senzoričkim teškoćama. Osim toga, terapijski pas doprinosi emocionalnoj regulaciji, hormonalnoj ravnoteži te tako dodatno podržava procese učenja, komunikacije i opće dobrobiti.

Sudjelovanje na ovakvim događanjima dodatno nas motivira u našem svakodnevnom radu i jača našu stručnost u pružanju kvalitetne, individualizirane podrške korisnicima i njihovim obiteljima.

Koristimo kolačiće kako bismo omogućili pravilno funkcioniranje i sigurnost vaše web-stranice te vam ponudili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Napredne postavke

Ovdje možete prilagoditi svoje postavke kolačića. Omogućite ili onemogućite sljedeće kategorije i spremite svoj odabir.

Osnovni kolačići neophodni su za siguran i ispravan rad naše web stranice i proces registracije.
Funkcionalni kolačići pamte vaše postavke za našu web stranicu i omogućuju njezinu prilagodbu.
Performans kolačići prate rad naše web stranice.
Marketinški kolačići omogućuju nam mjerenje i analizu učinkovitosti naše web stranice.